Zmień wielkość

Przewodnik użytkownika – jak korzystać z platformy IPW

1 Wprowadzenie
Do korzystania z platformy zapraszamy wszystkich zainteresowanych problemami edukacji
i zatrudniania osób niepełnosprawnych. Przeglądanie treści platformy i korzystanie z jej zasobów jest ogólnodostępne i bezpłatne, nie wymaga konieczności logowania.
Zachęcamy jednak do rejestracji w Platformie. Zarejestrowani użytkownicy mogą brać udział w badaniach ankietowych oraz brać udział w dyskusji na forum.

2 Ogólny opis elementów widocznych po otwarciu platformy IPW

Główne menu Platformy IPW obejmuje następujące moduły:

  • START
  • PRAWO
  • PRACA
  • EDUKACJA
  • WYNIKI BADAŃ
  • LINKI
  • FORUM
  • KONTAKT
  • PORADNIKI

Na stronie głównej w zakładce START, poniżej paska MENU znajduje się ruchomy baner. Można wybrać w lewym oknie następujące hasła, klikając na jedno ze zdjęć widocznych w prawym oknie: PRAWO, PORADNIKI, O PRJEKCIE.

W CZĘŚCI PRAWO znajdują się raporty nt. uwarunkowań prawnych dotyczących zatrudnienia osób niepełnosprawnych w Polsce, Francji i Niemczech. Raporty można pobrać bez konieczności logowania. Zachęcamy również do oceny tych raportów – tutaj jest konieczność posiadania konta na platformie i ankietę z oceną można wysłać wówczas, gdy podanie zostanie login. Ponadto tutaj znajduje się raport zawierający porównanie przepisów dotyczących zatrudniania osób niepełnosprawnych w Polsce, Niemczech i Francji.

W CZĘŚĆ PORADNIKI została podzielona na dwie części: dla osób niepełnosprawnych oraz pracodawców. W formie czytelnych algorytmów przedstawiono odpowiedzi na pytania
z zakresu przepisów dotyczących zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

W CZĘŚCI O PROJEKCIE – tu znajduje krótki opis projektu.

Moduły platformy IPW widoczne w menu głównym:

Moduł „START” - tutaj znajduje się przewodnik zawierający informacje jak korzystać z platformy IPW oraz ankieta oceny platformy IPW.

Moduł „PRAWO” – opisany powyżej.

Moduł „PRACA” – zawiera linki (należy kliknąć na baner) banery do trzech portali pracy. Można tu znaleźć oferty pracy dla osób niepełnosprawnych w woj. śląskim. W tym miejscu umieszczono także miesięczne statystyki z oferty pracy dla osób niepełnosprawnych w woj. śląskim. Można na ich podstawie obserwować tendencje na rynku pracy.

Moduł „EDUKACJA” zawiera bazę szkół i placówek dla uczniów niepełnosprawnych w woj. śląskim. Wyszukiwarka, umieszczona z lewej strony umożliwia przeszukiwania bazy
w kategoriach: przyczyna niepełnosprawności, typ szkoły, gmina, zawód. Istnieje też możliwość wyszukania szkół, dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo.

Moduł „WYNIKI BADAŃ” zawiera raport z badań, które zrealizowano w projekcje. Po zalogowaniu wyświetla się dodatkowo moduł „ANKIETY” dostępny tylko dla osób zarejestrowanych. Ankiety mogą być wypełniane jedynie przez zarejestrowanych użytkowników.

Moduł „LINKI” to baza odnośników do ważnych stron internetowych przydatnych osobom niepełnosprawnym, pracodawcom i wszystkim osobom zainteresowanym problemami rynku pracy osób niepełnosprawnych.

Moduł „FORUM” Przeglądanie wpisów Forum jest ogólnodostępne. Wypowiadanie się na forum wymaga rejestracji.

Po zalogowaniu pojawia się możliwość zakładania nowych wątków(tematów):

oraz komentowania wpisów innych użytkowników:

Każdy zarejestrowany użytkownik może zakładać wątki i komentować wpisy innych użytkowników we wszystkich kategoriach (częściach) forum. Zalogowany użytkownik dostaje również informację o nowych wpisach na forum

W forum można wyznaczyć moderatorów nadzorujących aktywność użytkowników w danej kategorii lub grupie kategorii. Posiadają oni wyższe uprawnienia od zwykłego użytkownika. Mogą oni dodatkowo modyfikować, usuwać istniejące tematy lub je blokować

Moderatorów kategorii wyznacza administrator portalu z poziomu „zaplecza”. Nowe kategorie może tworzyć tylko administrator portalu.

Moduł „KONTAKT” – zawiera dane kontaktowe.

Moduł „PORADNIKI” – opisano powyżej.

3 Zasady rejestracji i logowania
W formularzu rejestracji (lewa strona okna) należy wprowadzić następujące dane: nazwę użytkownika, adres email, hasło, płeć wybrać z listy, należy także wybrać z listy grupę osób lub instytucję, którą Pani/Pan reprezentuje
Te dane zbieramy na potrzeby statystyki projektu. Jeśli nie życzą sobie Państwo podania takiej informacji prosimy z listy wybrać „inne”.